Świat z perspektywy żonatego mężczyzny,
będącego ojcem czwórki dzieci

Edukacja w domu na miekko

Edukacja w domu | Na miękko

Dzisiaj o edukacji w czasie epidemii COVID-19. Na miękko, czyli w blogerskiej retoryce - w postaci opinii, z którymi możesz się zgadzać lub nie zgadzać. Ja chciałbym, żeby nie przechodzić obok tego, co nam się przydarza bezrefleksyjnie. Bo szczególny to czas. Świat, który znaliśmy wcześniej, moim zdaniem już nie wróci. Nie musi to jednak oznaczać...

Jak mysla tworcy

Jak myślą twórcy

Dzisiaj inaczej. Nie będzie wpisu na blogu, a odsyłacz do podcastu. Zapraszam do odsłuchania mojej rozmowy z Mariuszem Grudniem, zawodowo coachem i trenerem biznesu, człowiekiem pasji którymi są sztuka - w szczególności opera i wspinanie się po górach, ale przede wszystkim - twórcą.

Gdybym miał opisać to jednym słowem, użyłbym tego: REZONUJE!

Lesni ludzie

Leśni ludzie

Niedaleko naszego domu znajduje się las. Ma on swoją historię, niekoniecznie fajną, ale dzisiaj to zupełnie inny las, i inne jego wykorzystanie niż w czasie drugiej wojny światowej. Wciąż można znaleźć tutaj łuski po pociskach i inne drobne wojenne artefakty, ale te stanowią raczej ciekawostkę i radość dla szperaczy… Dzisiaj, to teren rekreacyjny. Liczne ścieżki i dróżki służą mieszkańcom mojego miasta i wszystkim tu przybywającym.

I w tym właśnie lesie jest taki jego mały fragment...

Edukacja w domu na twardo

Edukacja w domu | Na twardo

Zacznę od tego, że odniosę się do okraszonego licznymi zdjęciami artykułu, który znalazłem w Internecie. Opowiadał on o życiu w lockdown'ie polskiej wielodzietnej rodziny - rodziców z pięciorgiem dzieci. Dlaczego o tym wspominam? Ano dlatego, że na zdjęciach które były w nim zamieszczone, ledwie dostrzegałem koniec pomieszczeń, w których te były robione. Poza tym, prezentowały już nie tylko porządek, ale wręcz sterylność. Na podłodze, na stołach, na szafkach nie było widać ani klocuszka, ani ciuszka, ani okruszka. Ani żadnej innej rzeczy, która dziecka jest...

Jasniej

Jaśniej

To nie jest tak, że cały ten lockdown jest jedną wielką padaczką. Bynajmniej, nie za sprawą niemiłościwie, a z pewnością niekonsekwentnie i mało wiarygodnie rządzących, a za sprawą dzieci.

Pekajac w szwach

Pękając w szwach

Od zachwiania życiowej równowagi minął już jakiś czas. Sytuacja wymusza konieczność adaptacji, rezonując z tą wrodzoną, choć nierzadko całkowicie nieświadomą kompetencją człowieka.

Demony wyszły z szaf, szuflad i biurek. W domu zrobiło się ciasno i gęsto.

Swiatopglad

Światopogląd

Mówi się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jest w tym stwierdzeniu nie tylko sprawdzalna dosłowność, ale także i to, co wiążąc się z pełnią ludzkich przeżyć i doświadczeń - odnosi się do zdarzeń w dużej mierze subiektywnych.